přidat recenzi

Články

Světové kuchyně v Pardubicích

Přidáno dne: 16.04.2014
Obrázek mezinárodní

Pizza, Garam Masala nebo Enchelada? Jsou Vám tyto názvy povědomé nebo jsou pro Vás pověstnou španělskou vesnicí? Jídla z různých koutů světa jsou stále oblíbenější a tak i v Pardubicích přibývají restaurace, které se zaměřují na světové kuchyně. Zatímco italská kuchyně je v českých restauracích rozšířena už poměrně dlouho a v některých případech byla bohužel násilně upravena do české chuti, některé z exotických kuchyní si u českých strávníků teprve hledají místo. Zatímco v Praze dnes není zřejmě bez zastoupení žádná z mnoha světových kuchyní, v Pardubicích můžeme prozatím ochutnat pouze některé. Můžete si tak pochutnat na pravých italských těstovinách, zakousnout se do Burrita, vyzkoušet vyhlášenou pekingskou kachnu nebo vyzkoušet jak odolné jsou Vaše buňky při konzumaci pálivého Vindaloo. Připravili jsme pro Vás stručný přehled kuchyní, které můžete v Pardubicích ochutnat: (Pokračování textu…)

Celý článek

Apetit Festival 2014

Přidáno dne: 26.02.2014

I tento rok se mohou obyvatelé Pardubic a celých východních Čech těšit na kulinářské show na pardubickém závodišti - chystá se druhý ročník oblíbeného Apetit Festivalu. Po minulém ročníku, kdy k úspěchu festivalu dopomohlo také počasí, si můžeme tento rok naplánovat návštěvu dostihového závodiště v Pardubicích na 21. - 22. června. Pořadatelé slibují účast špičkových restaurací s prezentací jejich menu, kuchařské show známých osobností ale i minulý rok oblíbené prezentace větších i menších pivovarů a ochutnávky moravských či světových vín. Jaké restaurace by měly reprezentovat Pardubice? Zasloužil si St. Patrick minulý rok výhru? Která restaurace by měla být oceněna jako nejlepší restaurace v Pardubících? Pište svoje tipy!

Celý článek

Pardubice představily 4 projekty nové podoby přednádraží

Přidáno dne: 18.11.2013

Pardubice připravují novou podobu před vlakovým nádražím, jehož součástí bude nově také autobusové nádraží. Na stránkách Města Padubice si můžete prohlédnout návrhy od čtyř ateliérů, kterými jsou:

  • - Atelier 'AURUM' s.r.o. Pardubice
  • - PRODIN a. s. × MIXAGE s. r. o.
  • - Ateliér malých okružních křižovatek + ADAM PRVNÍ spol. s r.o. + Ing. Arch. Patrik Kotas
  • - HIGHWAY DESIGN, s.r.o. + Med Pavlík architekti
Nový projekt přednádraží by měl umožnit přiblížení veřejné dopravy, plynulý provoz dopravy a zároveň nechat vyniknout nádražní budovu. Nově se bude na jednom místě integrovat železniční, autobusová linková a městská doprava, což také zajistí bezpečný pohyb cestujících, kteří již nebudou muset zdlouhavě přestupovat.

Propojení s Duklou

Součástí některých návrhů je také propojení nádraží se sídlištěm Dukla, odkud se lidé obtížně dostávají. Jednou z variant je i městská lanovka, ovšem jako reálnějsí variantou se zdá být podchod, který by vznikl napojením současné podchodu pod kolejištěm vlakového nádraží.

Financování projektu

Město již na projekt získalo dotaci z tzv. švýcarských fondů a příslušné ministerstvo přislíbilo, že by peníze mohly být použité i na novou podobu projektu. Vedení města ale zvažuje také možnost získat prostředky z operačního programu pro roky 2014 až 2020. Celkové náklady na projekt jsou cca 130 mil. Kč bez DPH

Celý článek

Lucie Bílá a Kryštof v Pardubicích

Přidáno dne: 29.10.2013
Kryštof

Tento a příští týden vystoupí 2 hvězdy české hudební scény v Pardubicích.

Lucie Bílá

Již dnes 29.10.2013 vystoupí Lucie Bílá v ČEZ aréně. Zastaví se zde v rámci turné nazvaného Černobílé turné. Start představení je naplánován na 19. hodinu. Vstupenky jsou stále ještě v prodeji - nejlevnější aktuálně za 590 Kč.

Kryštof

Skupina Kryštof se chystá do východočeské metropole příští týden ve čtvrtek tedy 7.11.2013. Od 20:30 zde učiní jednu ze svých 19 zastávek po České republice rámci turné Kryštof Fernet club tour 2013. Vstupenky jsou bohužel již vyprodány.

Celý článek

Akce pro tento víkend

Přidáno dne: 25.10.2013
Výlov rybníka

Jaké tipy jsme si pro Vás připravili pro tento víkend? Na své si přijdou sportovní fanoušci, milovníci kultury i nočního života.

Poslední dostih sezóny

V sobotu 26.10. se na pardubickém závodišti uskuteční poslední dostih této sezóny. Na startu hlavního dostihu, kterým je Cena Orphee des Blins budou i dva neúspěšní z nedávné Velké pardubické - Budapest a Separenza. První dostih bude rozběhnut ve 12:00, hlavní dostih se poběží v 15:30.

Výlov rybníků v Bohdanči

O víkendu bude probíhat také výlov rybníků v Bohdanči. Výlov začne již v neděli brzy ráno. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit vylovené ryby jako sou kapři, štiky, amuři nebo sumci od 9 hodin na hrázi rybníka. Další akcí spjatou s výlovem rybníku je loučení s ptáky. To bude probíhat po oba dny mezi 9 a 12 hodinu na Polákové poloostrově.

Kunětická hora - ukončení sezóny

Po celý prodloužený víkend bude možné navštívit také hrad Kunětická hora. Budou zde probíhat prohlídky s výkladem. Po poslední prohlídce se hrad uzavře až do jara, kdy přivítá návštěvníky v nové sezóně.

HC ČSOB Pardubice vs. Slavia Praha

Dva nesmiřitelní rivalové se utkají na ledě pardubické ČEZ Areny. Do Pardubic přijede tým pražské Slavie a určitě se bude na co dívat. Vzájemné zápasy obou celků bývají vždy vypjaté. Start utkání je v neděli 27.10. od 17 hodin.

Noční zábava

Co si přichystali na tento víkend pardubické kluby? Gimlet music bar Pá 25.10. - Retrofever - vstup 30 Kč So 26.10. - STORM WOW NIGHT s Michaelem C - vstup 50 Kč HOBE music hall Pá 25.10. - Pardubický Halloween - vstup 50 Kč Diskoklec Pá 25.10. - PEPSI SCHWIP SCHWAP PÁRTY So 26.10. - PRODLOUŽENÁ SOBOTNÍ " X-A-W-A-X " PÁRTY Ne 27.10. - NEDĚLNÍ PÁRTY SE STUDENTSKÝMI CENAMI Po 28.10. - PRÁZDNINOVÁ STUDENTSKÁ DISKOŠKA OD 16-TI LET

Celý článek

Pardubický vánoční strom

Přidáno dne: 23.10.2013
Vánoční strom

Již za měsíc se začne převážet na pardubické Pernštýnské náměstí letošní vánoční strom. Pro tuto příležitost byl tentokrát vybrán vzrostlý smrk, který stále roste u obce Hrobice, která leží nedaleko Pardubic, konkrétně na staré silnici na Hradec. K převozu dojde podle předběžných plánů 25.11.2013 a v ten samý den by měl být celý strom ukotven uprostřed Pernštýnského náměstí. Pracovníci Služeb města Pardubic pak budou mít 5 dní na to, aby stihli strom patřičně nazdobit, protože hned 1.12.2013 dojde k jeho slavnostnímu rozsvěcení. Na tento den připadá první adventní neděle, která odstartuje tradiční adventní trhy. Za vánoční atmosférou obohacenou o svařák nebo trdelník potom budou moci návštěvníci vyrážet každou neděli až do 22.12. Největší zájem o strom bude ale na Štedrý den, kdy se bude na Pernštýnském náměstí tradičně zpívat rybovka, bude možné navštívit zámek a zajít na půlnoční. zdroj: pardubice.eu

Celý článek

123. Velká Pardubická – výsledky

Přidáno dne: 14.10.2013

O tomto víkendu - 13.10.2013 se jela v pořadí již 123. Velká Pardubická, kterou opět po roce vyhrála suverenní kobyla Orphee des Blins v sedle s Janem Faltejskem. Stejně jako minulý rok, tak i letos to bylo vítězství sytel start-cíl. Josef Váňa s Tiumenem letos bohužel nedojel do cíle, když spadl na posledním skoku. Váňa zároveň oznámil svůj konec kariéry, ale uvidíme příští rok, zda to bude opravdu pravda. Na startu se objevilo hned 20 koní, ovšem cílem jich nakonec projelo pouze 6. I to je důkazem toho, jak náročná závod Velka Pardubická je. 123 ročník dopadl následovně: 1. Orphee des Blins (žokej Faltejsek, trenér Wroblewski, stáj DS Pegas) 2. Nikas (ž. Andrés) 3. Klaus (ž. Myška) 4. Kasim (ž. Novák) 5. Peintre Abstrait (Matuský) 6. Tropic de Brion (Dragon)

Celý článek

Apetit Festival začíná už tuto sobotu

Přidáno dne: 27.06.2013

Kuchařské show známých osobností, gurmánská menu špičkových restaurací, nabídka desítek druhů piv malých pivovarů, česká i moravská vína, koncerty a to nejlepší ze zábavných stand-up comedy. To všechno nabídne Apetit Festival 2013, který už tuto sobotu 29. června otevírá brány milovníkům dobrého jídla a pití a zavře je až v neděli 30. června ve večerních hodinách, kdy bude slavnostně vyhlášena Východočeská restaurace roku 2013 a Pivovar roku 2013. Na hlavním kuchařském pódiu se představí hvězdy jako Zdeněk Pohlreich, Ondřej Slanina a Filip Sajler z pořadu Kluci v akci, Petr Koukolíček – odborník na molekulární gastronomii, držitel michelinské hvězdy Roman Paulus, Veronika Koko Kokešová, známá z pořadu MENUdomu.cz nebo Petr Ocknecht, odborník na entomofagii. „Právě entomofagie patří mezi speciality festivalu. Jedná se o přípravu pokrmů z hmyzu a návštěvníci tak budou mít možnost ochutnat například cvrčka na másle, saranče podávané s kuskusem a ovocný tvaroh se sušenými červy,“ přibližuje netradiční nabídku Apetit Festivalu Martin Nauš z pořádající agentury Motor AG, s. r. o. O přízeň návštěvníků se bude se svými degustačními menu ucházet 15 TOP restaurací, které budou usilovat o získání titulu Východočeská restaurace roku 2013. Návštěvníci svými hlasy tak budou mít možnost zvolit restauraci, kde jim chutnalo nejvíc. Souboj o titul Pivovar roku 2013 pak svede také 20 pivovarů a minipivovarů, které pro milovníky pěnivého moku připravily opravdové lahůdky. I tohoto hodnocení se zúčastní sami hosté festivalu. „Rozhodli jsme se hlasování podpořit cenami pro hlasující v hodnotě 16 tisíc korun. Výherce ceny bude losován každý den festivalu, a to 29. června ve 20.00 hodin a 30. června v 17.00 hodin na hlavním podiu festivalu,“ doplňuje organizátor akce Martin Nauš. Návštěvníkům, kteří v sobotu nestihnou ochutnat všechno, co by chtěli, doporučují organizátoři užít si Apetit Festival i druhý den. „V neděli předpokládáme menší návštěvnost a pro hosty bude tedy návštěva pohodlnější a v klidu si budou moci vychutnat všechno, co se bude nabízet,“ uzavírá Nauš.

 

APETIT FESTIVAL 2013

29. a 30. června 2013 na dostihovém závodišti v Pardubicích

www.apetitfestival.cz

Celý článek

Hovězí veverka nebo cvrček na másle. Apetit Festival představuje menu

Přidáno dne: 20.06.2013

20. 6. 2013, Pardubice – Co budou moci návštěvníci Apetit Festivalu v Pardubicích ochutnat? Jaké bude degustační menu soutěžních restaurací? Co si připravily minipivovary pro milovníky zlatavého moku? To je možné zjistit buď až návštěvou festivalu ve dnech 29. a 30. června na pardubickém závodišti nebo na webových stránkách festivalu. Letošní nabídka soutěžních menu zahrnuje kachní, hovězí, vepřové nebo rybí různě upravované maso. Pivovary si pro tuto příležitost připravily brusinkové či třešňové speciály, chybět nebudou ani kvasnicové ležáky.

Konkrétní nabídku menu restaurací a pivovarů najdou návštěvníci na webových stránkách festivalu www.apetitfestival.cz, kde jsou nejen přesné popisy pokrmů, ale také fotografie. Všichni tak mají možnost si před návštěvou festivalu vybrat, co by chtěli ochutnat,“ říká jeden z organizátorů akce Martin Nauš z Motor AG, s. r. o. Jednou z 15 TOP restaurací, která bude lákat návštěvníky, je pardubická restaurace Bonté. Ta si pro návštěvníky připraví mimo jiné hovězí veverku Sous-Vide na červeném víně s restovanou kořenovou zeleninou a bramborovým pyré. V jejich menu nebude chybět ani zprudka opečený tuňák v sezamové krustě se zeleninovým tartarem s avokádem a pikantní sojovou omáčkou. Zajímavé speciality budou přichystány u stánku italské restaurace Popular. „Degustační menu bude obsahovat například Yakitori, což je grilovaný špízek z kuřecích stehýnek s omáčkou Teryiaki, podávaný na ledové slámě s rýžovou Onigirou se sezamem,“ lákají kuchaři. Restaurace se specializuje také na sushi, takže se můžete těšit na Uramaki set, což je tuna salada (pomazánka z čerstvého tuňáka), Yasai Futomaki (zeleninová maki) a Dashimaki (překládaná japonská vaječná omeleta). Mezi nesoutěžními stánky s netradiční nabídkou bude na Apetit Festivalu patřit plzeňská restaurace Šach Mat, na návštěvníky tady čeká hmyz. „Ochutnat budou moci cvrčka na másle s pečivem, saranče podávaná s kuskusem a ovocný tvaroh se sušenými červy,“ popisuje šéfkuchař Petr Ocknecht, který připraví nedělní menu. Pozornost věnovali letos pořadatelé festivalu výběru minipivovarů a opravdu bude na co se těšit. Například soutěžní pivovar Novopacké pivo představí třešňové výčepní pivo, pivovar Primátor se bude snažit oslnit s ochuceným pivem s příchutí červeného grepu a pivovar Nymburk si pro návštěvníky přichystal postřižinské pivo. „Půjde o překvapení dle výběru na poslední chvíli,“ lákají zástupci pivovaru. Na festivale se budou prezentovat také špičková česká a moravská vinařství spolu se specializovanými prodejci s těmi nejlepšími víny z celého světa. Vína budou prodávána nejen do skla, ale i k zakoupení v lahvi s sebou. Stánky vinařství budou umístěny u hlavní soutěžní plochy festivalu tak, abyste vína mohli vychutnávat k zakoupeným pokrmům. Chybět nebudou ani kavárny, Klobáskárna či  ovocný bar.

Apetit Festival se uskuteční na pardubickém závodišti ve dnech 29. a 30. června 2013.

Celý článek

Apetit Festival – svátek všech gurmánů a labužníků míří do Pardubic

Přidáno dne: 27.05.2013

Dvojitá kuchařská show Zdeňka Pohlreicha, „Kluci v akci“ v podání Ondřeje Slaniny a Filipa Sajlera, degustační menu z cvrčků, sarančat a sušených červů v podání Petra Ocknechta nebo menu připravené dvojnásobným držitelem michelinské hvězdy Romanem Paulusem. To je jen malá ochutnávka toho, co návštěvníkům prvního ročníku Apetit Festivalu nabídne hlavní pódium na dostihovém závodišti v Synthesia parku. Festival se uskuteční ve dnech 29. a 30. června a bude opravdu co ochutnávat i popíjet. Připraven je také nabitý zábavný program.

Na kuchařské stage se nám podařilo připravit velmi zajímavý program. Kromě Zdeňka Pohlreicha, který už je pravidelným účastníkem sesterského západočeského festivalu v Plzni, uvidí návštěvníci například kuchařskou show Petra Ocknechta, který připravuje pokrmy z hmyzu, představí se také Petr Koukolíček, jehož molekulární kuchyni mohli návštěvníci ochutnat také vloni v Plzni a nově dorazí Veronika Koko Kokešová, známá z pořadu MENUdomu.cz,“ přibližuje program letošního Apetit Festivalu Martin Nauš z pořádající agentury Motor AG, s. r. o.

Hmyz na talíři

Nevšední zážitek z festivalu si budou moci odnést hosté v neděli, kdy Petr Ocknecht bude celý den vařit hmyzí menu s nesoutěžní restaurací Šach Mat – všechny netradiční delikatesy bude možné ochutnat. „Připravovat budu cvrčka na másle s pečivem, saranče podávané s kuskusem a ovocný tvaroh se sušenými červy,“ láká na originální menu Petr Ocknecht, který je mimo jiné spoluautorem kuchařky Kuchyně hmyzem zpestřená.

Soutěží restaurace, pivovary i návštěvníci

Návštěvníci festivalu budou moci vybírat ze soutěžních restaurací tu, která získá titul Východočeská restaurace roku 2013. Ty se budou na festivalu prezentovat degustačním menu o třech chodech. Organizátoři věnovali velkou pozornost výběru pivovarů a minipivovarů, mezi nimiž milovníci tohoto zlatavého moku budou volit Pivovar roku 2013. Na festivale bude nabídka z více než 100 druhů piv a pivních speciálů. „Hlasování jsme se rozhodli podpořit cenami pro hlasující v hodnotě 16 tisíc korun. Výherci cen budou losováni každý den festivalu a to 29. června ve 20.00 hodin a 30. června v 17.00 hodin na hlavním pódiu festivalu,“ pokračuje organizátor akce Martin Nauš.

Na stojáka i vsedě

Program festivalu zpestří vystoupení komiků z projektu „Na Stojáka“. Na pódiu se objeví například Miloš Knor, Richard Nedvěd a trapnomagie, Daniel Čech či Karel Hynek. Hudební program obstará Vladimír Mišík a ČDG nebo kapela Blue Effect.

Chceme také dopřát pohodlí návštěvníkům, takže zajistíme velké množství míst k sezení a pohodlné degustaci pokrmů, a to nejen na hlavní ploše, ale i v dalších částech areálu festivalu. Kromě restaurací a pivovarů bude možné zajít na koktejl, na kávu a něco sladkého, nakoupit regionální potraviny na farmářském trhu a ochutnat nabídku kvalitních vinařství,“ uzavírá nabídku Martin Nauš a dodává, že na festivalu dojde i k vyhlášení vítězů všech kategorií Regionální potravina a MLS Pardubického kraje.

Východočeský Apetit Festival 2013 získal nejvyšší možnou záštitu Statutárního města Pardubice a záštitu radního Pardubického kraje Václava Kroutila, což je nám velkou ctí a zároveň nás to samozřejmě zavazuje“doplnil Martin Nauš. 

Celý článek